W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą tarasy drewniane. Deski tarasowe układane są zarówno obok wolnostojących domów, jak i na balkonach, a nawet na tarasach położonych na dachach budynków. Drewno doskonale komponuje się ze wszystkimi konstrukcjami architektonicznymi, łatwo daje się również wkomponować w obiekty natury. Ekologia to trend i wyzwanie naszych czasów, wszelkie konstrukcje wykonane z drewna wpasowują się w tę szlachetną ideę.
Deski drewniane podlegają jednak prawom natury i pod wpływem warunków atmosferycznych ulegają patynowaniu. Proces ten obserwowany jest jako szarzenie powierzchni tarasu, nie rzadko występuje również zazielenienie powierzchni lub wręcz porastanie mchem / glonami.
Nie jest to jednak sytuacja nieodwracalna – nasza firma oferuje usługi kompleksowej renowacji tarasów drewnianych oraz systematycznej ich pielęgnacji, na terenie całej Polski.
Aby taras cieszył nas przez lata swym pięknem oraz aby deski zachowały swoje właściwości, konieczne są systematyczne zabiegi pielęgnacyjne. Zależnie od lokalizacji tarasu, od jego otoczenia wskazane jest przeprowadzenie co najmniej raz w roku dokładnego czyszczenia i olejowania desek. W miejscach o podwyższonej wilgotności: okolice jezior i cieków wodnych, podmokłych łąk lub lasów, takie zabiegi powinno wykonywać się dwukrotnie w ciągu roku – wiosną i tuż przed jesienią.
Z obserwacji przyrody wokół nas widzimy, że największym wrogiem drewna są ogień i woda. Przed ogniem zabezpieczamy się stosując się do zasad ppoż.
Jeżeli chodzi o wodę, to prowadzi ona do rozwoju procesów gnilnych w drewnie oraz rozsadzania struktury drewna (zmiana skupienia wody w deskach pod wpływem temperatury). Najlepszym zabezpieczeniem przed wpływem wody (w różnej postaci) oraz działania promieni UV, jest nasycenie desek tarasowych olejami do drewna tarasowego. Tak mówimy o nasyceniu desek olejem, gdyż tylko właściwie przeprowadzona czynność zaimpregnuje deski.
Można powiedzieć, że każdy taras to „osobna historia”: inna lokalizacja, różne gatunki drewna z których wykonano deski, inne środki jakimi zabezpieczono (lub nie) taras pierwotnie. Wszystkie te aspekty mają wpływ na dobór metody renowacji tarasu.
Są przypadki, kiedy wystarczy przeprowadzić dokładne mycie z zastosowaniem profesjonalnych środków, a następnie w odpowiedni sposób nasycić deski olejem.
NIGDY NA TARASIE NIE STOSUJEMY MYJKI CIŚNIENIOWEJ.
Kaleczy ona deski rozrywając włókna drewna.
Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy deski poszarzały, czyli pokryły się patyną. Na części tarasu, szczególnie w miejscach zadaszonych, są pozostałości wcześniej stosowanych środków. Nie rzadko pojawiają się plamy po odpryskach warstwy zabezpieczającej.
W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie maszynowego oczyszczenia tarasu. Oczyszczenie to wykonywane jest w procesie usuwania szlifem zniszczonej warstewki zewnętrznej desek. Zastosowanie specjalistycznego sprzętu oraz właściwie dobranych szczotek szlifujących gwarantuje, że nie zostanie osłabiona struktura deski oraz zachowane będą ryfle (jeżeli mamy do czynienia z deskami ryflowanymi).
Po zakończeniu szlifowania i po dokładnym odkurzeniu całej powierzchni, deski są nasycane olejem do tarasów.
Nie wszystkie tarasy wymagają oczyszczenia w procesie szlifowania. Coraz częściej mamy do czynienia z tarasami, które wymagają tylko odświeżenia. Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi o proces specjalistycznego mycia desek tarasowych, a następnie po wyschnięciu są one standardowo zabezpieczane olejem do drewna tarasowego.
Tego typu operacja możliwa jest wyłącznie na tarasach, które zabezpieczane były wcześniej olejem naturalnym penetrującym, tzn. wnikającym w strukturę drewna i nie pozostawiających warstwy zewnętrznej. W każdym z przypadków, gdy na deskach pozostaje warstwa zewnętrzna, konieczne będzie szlifowanie desek.
Wspominamy o specjalistycznym myciu desek. Jest to proces definitywnie różny od nie zalecanego mycia myjką ciśnieniową, które niszczy strukturę drewna. Oferowane przez nas mycie specjalistyczne wykonywane jest z użyciem specjalnej orbitalnej maszyny czyszczącej, przy zastosowaniu profesjonalnych środków czyszczących. Myta jest zewnętrzna warstwa drewna, w omawianym przypadku nie ma potrzeby wnikania w głąb struktury. Do mycia zużywana jest niewielka, konieczna ilość wody. Pozostająca po myciu woda jest natychmiast zbierana.
Po tak przeprowadzonym myciu, deski tarasu schną w czasie 1-2 godzin. Jest to zależne od warunków atmosferycznych: wilgotności powietrza, wiatru, ekspozycji słońca. Końcowym etapem jest oczywiście nasączanie desek specjalistycznym penetrującym olejem naturalnym.
Wskazane rozwiązanie z powodzeniem stosujemy na tarasach, które w ubiegłych latach były poddane szlifowaniu i odpowiedniemu zabezpieczeniu. Przez kilka lat wracamy do naszych Klientów, tym razem z procesem nieinwazyjnym i nieuciążliwym dla otoczenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że mycie i olejowanie desek jest procesem krótszym i wiążącym się z ponoszonymi niższymi kosztami.
Do zabezpieczania drewna tarasowego stosujemy produkty renomowanego francuskiego koncernu Blanchon. Oleje do drewna tarasowego są wyłącznie mieszanką olei naturalnych. Gwarantuje to, że są one ekologiczne i w pełni bezpieczne dla środowiska. Dysponujemy kilkoma wariantami kolorystycznymi, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie barwy desek tarasowych do życzeń Klienta oraz otoczenia zarówno naturalnego, jak i architektonicznego.